---

 

Odzież gastronomiczna - jaką wybrać?
Odzież gastronomiczna - jaką wybrać?

Odzież gastronomiczna spełniająca wymagania BHP to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa zespołu w trakcie pracy, ale także wizytówka restauracji. Aby zapewnić swoim pracownikom należytą ochronę, zgodną z przepisami prawnymi, należy wyposażyć ich w ubrania gastronomiczne dopasowane do potrzeb. Czym charakteryzuje się odzież gastronomiczna dla kucharzy i kelnerów i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Dzięki poradnikowi na blogu Wave Concept zyskasz szczegółowe informacje, dzięki którym będziesz mógł wybrać przydatne i funkcjonalne ubrania gastronomiczne dla kucharzy, pomocy kuchennych i kelnerów.

Elementy odzieży gastronomicznej

Przepisy sanitarne oraz BHP stawiają szczególne wymagania dotyczące warunków pracy w gastronomii. Wszystko ze względu na kontakt z żywnością podawaną gościom i ryzyko związane z nieprzestrzeganiem przepisów. Prawo wymaga, by pracownicy w lokalach gastronomicznych:

 • nosili odzież ochronną oraz antypoślizgowe obuwie,
 • zasłaniali włosy z pomocą czepków, chust lub czapek.

Warto postępować zgodnie z tymi regulacjami, ponieważ stosowanie się do nich regularnie weryfikuje Państwowa Inspekcja Sanitarna, a ich naruszenie karane jest wysokimi grzywnami. By ich uniknąć, należy zapewnić członkom zespołu ochronę przed wysoką temperaturą, wilgotnością oraz zabrudzeniami, na które są narażeni w trakcie pracy w kuchni. Bezpieczeństwo gwarantuje odzież gastronomiczna męska i damska dla kucharzy i kelnerów, w skład której wchodzą:

 • fartuchy kucharskie oraz kelnerskie,
 • czapki, czepki i chusty na głowę,
 • zapaski,
 • eleganckie kamizelki dla kelnerów i kelnerek oraz trwałe bluzy kucharskie z krótkim lub długim rękawem,
 • spodnie oraz T-shirty.

Odzież gastronomiczna a zagrożenia w miejscu pracy

Damska i męska odzież gastronomiczna ma za zadanie zabezpieczać przed wszystkimi czynnikami, które powodują realne zagrożenia w miejscu pracy. Właśnie dlatego odzież kelnerska oraz ubrania kucharskie powinny:

 • być plamoodorne i wodoodporne - odzież dla kucharzy zazwyczaj pokryta jest specjalną warstwą, dzięki której zabrudzenia nie wnikają w głąb materiału,
 • chronić przed olejami i oparzeniem gorącymi cieczami,
 • być wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości, które nie zniszczą się pod wpływem częstego prania,
 • zapewniać swobodę ruchów, oddychalność oraz przewiewność,
 • odprowadzać wilgoć ze względu na to, że praca w gastronomii wiąże się z przebywaniem w warunkach wysokiej temperatury oraz wilgotności; w tym celu w bluzach kucharskich często stosuje się panele oddychające pod pachami. 

Istotna jest także odzież gastronomiczna osłaniająca głowę, która chroni żywność przed dostaniem się do niej włosów. Podobnie jak bluzy kucharskie, T-shirty i spodnie, czapki, czepki i chusty powinny zapewniać cyrkulację powietrza, a także pozwalać skórze oddychać. Wszystko po to, by pracownik nie pocił się nadmiernie w trakcie pracy w kuchni pełnej gorących potraw. Z tego względu zazwyczaj gastronomiczna odzież dla kucharzy i kelnerów wykonana jest z tzw. tkanin nowej generacji, czyli połączenia bawełny oraz poliestru. Dzięki temu strój gastronomiczny zapewnia oddychalność i podwyższoną odporność na zniszczenia.

Odzież kelnerska - reprezentacyjna, ale i ochronna

Kelnerzy, inaczej niż kucharze, mają częsty kontakt z Klientem. Ponieważ stają się niejako wizytówką i symbolem restauracji, powinni być ubrani elegancko i estetycznie. Niedopuszczalne są plamy na odzieży kelnerskiej czy pogniecione fartuchy. Warto zatem, by odzież kelnerska została wykonana z materiałów plamoodpornych, a także łatwych do wyprasowania. Strój gastronomiczny dla kelnerów można dodatkowo ozdobić, wyszywając na nim logo firmy. W ten sposób pracownicy identyfikują się z miejscem, które reprezentują, przy okazji reklamując lokal. Damska i męska odzież gastronomiczna kelnerska w postaci koszulek, zapasek czy fartuchów często wyposażona jest w praktyczne kieszenie, w których można schować długopis, terminal lub tablet potrzebny do przyjmowania zamówień.

Najlepsza odzież gastronomiczna dopasowana do potrzeb w Wave Concept

Szukasz ubrań gastronomicznych dla kucharzy i kelnerów, które będą spełniać wszelkie wymagania stawiane przez normy prawne, a przy okazji zapewnią bezpieczeństwo i komfort Twoim pracownikom? Znajdziesz je w atrakcyjnej cenie w Wave Concept - sklepie BHP sprzedającym odzież roboczą, obuwie ochronne oraz sprzęt gwarantujący stuprocentową ochronę w miejscu pracy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl